Warsztaty krótkofalarskie dla dzieci z SP9KJA

Dzisiaj klub SP9KUP ponownie działał w terenie, lecz tym razem nie były to zawody, a warsztaty krótkofalarskie. Zajęcia te zorganizowaliśmy dla dzieci i młodzieży z klubu SP9KJA, którego opiekunem jest nasza koleżanka, Agata SP9AJP. To już kolejne spotkanie z uczniami tej szkoły, a ich zapał i ciekawość do naszej pasji wciąż nas zaskakuje i jednocześnie  motywuje.

Piątkowe warsztaty poświęciliśmy tematyce łączności cyfrowych oraz telegrafii. Dzięki Arkowi SQ9PCA młodzież miała okazję poznać tajniki łączności cyfrowych – dowiedzieli się, jakiego sprzętu i oprogramowania potrzeba do przeprowadzenia takich łączności. Najlepsze w tym wszystkim było to, że młodzi uczestnicy mogli nie tylko słuchać, ale sami spróbować swoich sił, łowiąc dalekie kraje i odkrywając, jak szeroki i fascynujący jest świat krótkofalarstwa.

Pod okiem Mariusza SP9AMH, Staszka SP9SDR i Zbyszka SP9HPA uczniowie ćwiczyli telegrafię. Zaczynali od zakodowania wiadomości, a następnie nadawali ją za pomocą klucza sztorcowego lub łopatkowego. Wspierali się nawzajem, pomagali sobie w nauce, a nawet testowali prowadzących 😀

Atmosfera jak zwykle była niezwykła: przyjazna i radosna. Uczniowie wykazali ogromne zainteresowanie, a czas spędzony wspólnie minął w mgnieniu oka. Na zakończenie warsztatów dzieci wróciły do domu bogatsze o nowe doświadczenia i pełne motywacji, aby kontynuować naukę telegrafii (CW). Z kolei my z radością dzieliliśmy się swoją wiedzą i doświadczeniem, ciesząc się, że w jakimś stopniu mogliśmy przyczynić się do rozwoju tych młodych ludzi. W zamian od dzieci dostaliśmy sporą dawkę uśmiechów, ciepłych słów  i Moc pozytywnej energii.

Już teraz wiemy, że nie było to nasze ostatnie spotkanie – na pewno jeszcze do Nich wrócimy!