Warsztaty z dziećmi na Leskowcu

Wraz z klubem szkolnym SP9KJA zorganizowaliśmy warsztaty krótkofalarskie połączone z wycieczką turystyczno-krajoznawczą na Leskowiec. Były to zajęcia dla tych dzieci, które zaangażowały się w akcję dyplomową zorganizowaną przez nasz klub. Ta ciekawość, ta radość, która im wtedy towarzyszyła, nie znikła, wręcz przeciwnie, czują niedosyt i chcą wiedzieć i umieć więcej!

Wszystko co potrzebne zabraliśmy z sobą, dzięki temu młodzież miała okazję przygotować sobie stanowisko łączności, z którego mogła pracować. Do dyspozycji dzieciaków było: radio I-COM 705 z mocą 5 W, PMR-ki, BAOFENG-i, odbiornik SDR, anteny pionowe na UKF, wielopasmowa na KF i „kawałek drutu”, który doskonale sprawdził się jako antena do SDR-a. Młodzi operatorzy otrzymali dawkę wiedzy technicznej i sporo wskazówek praktycznych dotyczących łączności czy samej techniki operatorskiej.

Arek SQ9PCA i Agata SP9AJP czuwali nad łącznościami oraz przesyłaniem obrazu drogą radiową czyli próbami z SSTV . Rzecz jasna w ciągłym użyciu przez dzieci były PMR-ki. Janusz SP9SJP zademonstrował możliwości nasłuchowe jakie oferuje urządzenie SDR podłączone do laptopa. Uczniowie mogli przeprowadzić nasłuch na różnych częstotliwościach, usłyszeć ciekawe stacje radiowe niedostępne na popularnych radioodbiornikach czy wieżę kontroli lotów w Balicach.

Było dużo śmiechu i zabawy na świeżym powietrzu oraz oczywiście mnóstwo łączności: od Ponikwi przez Olkusz, Kraków, Katowice na 2 m po Włochy na 40 m. Wszystkim korespondentom bardzo dziękujemy!